Často kladené otázky Biblib

Otázky o projekte Biblib

Čo je Biblib?

Biblib je systém pre malé knižnice. Umožňuje budovať fond preberaním záznamov z InfoGate alebo vytvorením nového záznamu vyplnením formulára. Eviduje detaily o titule ako napríklad umiestnenie, kategória a poznámka.

Kto môže systém využívať?

Systém Biblib môže využívať akákoľvek malá alebo aj neprofesionálna knižnica.

 

Je Biblib zadarmo?

Áno, základná verzia je skutočne zadarmo. Na výber máte zadarmo z dvoch dostupných profilov neexemplárový a exemplárový. Záleží len na vás a na požiadavkách vašej knižnice, ktorý si vyberiete. Pre náročnejších máme k dispozícií aj platenú verziu, ktorá je obohatená o niektoré pridané funkcie. Pre viac informácií o dostupných verziách a funkciách systému si prečítajte Biblib – systém pre malé knižnice. 

Otázky o funkciách Biblib

Čo všetko systém Biblib umožňuje?

Biblib umožňuje budovať fond knižnice veľmi jednoducho. Buď preberaním záznamov z InfoGate alebo pokiaľ v InfoGate nenájdete hľadaný záznam môžete si ho sami vytvoriť vyplnením formulára. Eviduje detaily o titule ako umiestnenie kategória a poznámka. Môžete spravovať tvorbu a vyraďovanie exemplárov vrátane zápisu potrebných údajov. Umožňuje vytvárať prírastkový a úbytkový zoznam. Na stránke Biblib – systém pre malé knižnice sa dozviete o ďalších funkciách a aj o ich dostupnosti v jednotlivých verziách.


Budem mať ako knižnica k dispozícii online katalóg?

Áno, systém Biblib knižniciam ponúka verejne prístupný katalóg pre používateľov v tvare infogate.sk/library/skratkakniznice.

Čo je profil knižnice?

Profil knižnice je úvodná stránka knižnice. Stránka obsahuje základné informácie o inštitúcii ako jej kontaktné údaje, otváracie hodiny, poznámky a oznamy, ktoré chce knižnica so svojimi čitateľmi komunikovať. Taktiež obsahuje odkaz, ktorý sprístupňuje webovú stránku knižnice a katalóg knižnice v InfoGate. Podrobnejšie sa profilu a jeho nastaveniam venujeme v článku Úvodná stránka knižnice – profil.

Ako funguju nastavenia knižnice?

Systém Biblib je natoľko jednoduchý, že mnoho funkcií si viete nastaviť bez našej pomoci. V závislosti od toho, pre ktorú verziu systému sa rozhodnete využite náš návod, ktorý sme pre vás pripravili ako pomôcku pri nastavovaní knižníc Nastavenia neexemplárovej knižnice“ a Nastavenie exemplárovej knižnice.

Otázky o katalógu Biblib

Ako sa v Biblib vytvára katalóg knižnice?

Každá knižnica si buduje svoj zoznam vlastný kníh. Knihy do tohto zoznamu preberá z databázy Infogate alebo vytvára nový formulár. Po pridaní záznamu knihy do vášho zoznamu s nim môžete ďalej pracovať editovať informácie o ňom, zadávať informácie o umiestnení, poznámky, zadávať prírastkové číslo, príp. pridávať exempláre. Tento zoznam kníh je potom dostupný čitateľom ako online katalóg. Všetky dôležité a podrobné informácie sme spísali v samostatnom článku Zoznam kníh.


Ako pridám knihu do zoznamu kníh?

Jednoducho vyhľadáte záznam v InfoGate a preberiete ho do svojho zoznamu knižníc. V prípade, že v Infogate nenájdete záznam, ktorý potrebujete môžete vytvoriť nový záznam. Detailne popisujeme pridávanie titulu aj exemplárov kníh v samostatnom článku Exemplárová knižnica – pridávanie kníh a exemplárov do fondu.