V poradí tretia záložka formulára kniha. Viac o samotnom formulári si prečítate v článku Formulár knihy a podrobnejšie o predchádzajúcej záložke v článku Formulár knihy – Názvové údaje. Zároveň je to jediné miesto v prostredí Infogate / Biblib, kde je možné vytvoriť záznam osoby – autora, ak sa ešte v systéme nenachádza. Existujúci záznam je možné opraviť aj z prostredia zoznamu osôb.

Zodpovednosť

Pridania autora, alebo inej autorskej role (ilustrátor, prekladateľ, …), sa skladá z niekoľkých krokov.

Prvým krokom je výber role. Okrem autora rozpoznávame aj ďalšie autorské role:

Následne vás systém automaticky presunie do ďalšieho poľa pre výber / dohľadanie osoby:

Po zadaní prvých písmen priezviska a/alebo mena autora, systém na pozadí prehľadáva vhodné záznamy a sám vám ponúkne nájdené zhody:

Po pridaní osoby výberom – kliknutím na konkrétnu osobu z ponuky, bude zvolená osoba pridaná do záznamu, a to do tzv. riadka:

Osobu odstránite kliknutím na ikonu Kôš.

A kolektív

Niekedy býva na knihe uvedený iba jeden autor a ďalší autori sú uvedení ako „a kol.“, teda ako a kolektív.

Aby sme udržali túto informáciu jednotnú a vy ste nemuseli nič vypisovať, máme predpripravenú funkciu, na ktorú stačí kliknúť a následne sa otvorí takéto okienko:

V prípade, že popis súhlasí s popisom v knihe, stačí už len potvrdiť. V prípade, že je na knihe údaj rozpísaný, uvedený inak alebo v inom jazyku, môžete ho priamo editovať a následne potvrdiť.

Údaj odstránite kliknutím na ikonu Kôš.

Nenájdená osoba

Niekedy sa môže stať, že vami hľadaná osoba sa v celej databáze Infogate nenachádza. Systém vás upozorní červenou notifikáciou Žiadne výsledky:

V takomto prípade máte na výber dve možnosti, upraviť vyhľadávanie (možno máte preklep), alebo založiť nový záznam pre túto osobu. Po kliknutí na sivý riadok s ponukou Pridať návrh na vytvorenie osoby budete presmerovaný do Formulára osoby.

Nesprávne zapísaná osoba

V niektorých prípadoch sa môže stať, že osoba v zázname knihy je napísaná s preklepom alebo má iný nedostatok (napr. nesprávny rok narodenia) a vy chcete tieto údaje opraviť. Na pravej strane riadka osoby sa nachádza ikona ceruzky, po kliknutí na ňu vás systém presmeruje do formulára osoby.

Po kliknutí na ikonu budete presmerovaný do formulára osoby. Viac informácií o tomto formulári sa dočítate v článku Formulár osoby.

Prejdite ďalej

Pre pokračovanie v editácii záznamu kliknite na ďalšiu záložku Fyzický popis – alebo ktorúkoľvek inú. V prípade mobilného zariadenia sú záložky nahradené tzv. listovaním po krokoch, čo umožňuje plynulé prechádzanie medzi záložkami. Listovanie sa nachádza v spodnej časti formulára.

Revidované vo verzii IG 3.28.0